Tapety

Wszystko o tapetach, jak kłaść, trendy, nowinki, dlaczego warto uzywać tapet, Tapeta jak najważniejszy element wystroju.

czwartek, czerwca 24, 2004

Najnowsze tapety

Najnowsze tapety


Co nowego proponują producenci tapet? Jakie są najnowsze tendencje na rynku? Jakie tapety są najmodniejsze w tym sezonie?

przedawcy są zgodni - coraz popularniejsze w Polsce stają się tapety z włókniny (zwanej też fizeliną). Są to zwykłe tapety papierowe lub winylowe, tyle że na specjalnym podkładzie z włókniny. Niektóre jej rodzaje można malować. Warstwa fizeliny zabezpiecza tapetę przed marszczeniem się, nadrywaniem i rozciąganiem.

Tapety z włókniny bardzo łatwo się układa. Zużywamy też mniej kleju - nanosimy go tylko na ścianę, a nie - jak to zwykle bywa - na ścianę i tapetę.

Również usuwanie takich tapet jest proste - zrywa się je ze ściany jednym silnym pociągnięciem. Na ścianie zostaje tylko gładka warstwa włókniny, którą możemy wykorzystać jako podkład dla farby czy kolejnej tapety.

Włókno, ale szklane

Od pewnego czasu dużą popularnością cieszą się tapety z włókna szklanego. W sklepach można kupić kilka rodzajów takich tapet. Różnią się między sobą grubością, fakturą i kolorem. Jedne imitują wzory i sploty tkanin naturalnych, inne są gładkie. Zazwyczaj są jednobarwne - białe, jasnokremowe, jasnoszare - ale można je malować farbami w dowolnych kolorach.

Sprawdzają się w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci: łazienkach, pokojach kąpielowych i kuchniach, zapobiegają pojawianiu się pleśni i grzyba.

Niektóre bardzo cienkie odmiany nadają się także do tapetowania sufitów. Możemy je więc kłaść w domach o pękających stropach i ścianach. Są bardzo odporne na uderzenia i zadrapania, potrafią wytrzymać nawet 25 lat.

Mają jednak i wady: trudno się je układa - włókno szklane drażni dłonie, wymagają pracochłonnego przygotowania powierzchni. Niełatwo się je też usuwa ze ścian.

Podobne do tapet z włókna szklanego są tapety reliefowe. Składają się z warstwy papieru pokrytego spienionym winylem. Mają podobną fakturę do szklanych (przypominającą np. rybią łuskę) i niektóre ich rodzaje też można malować farbą. Znacznie prościej za to się je układa. Wystarczy posmarować ścianę klejem i docisnąć do niej kawałek czystej suchej tapety.

Korek, tłoczenia i bordiury

Dla miłośników naturalnego drewna ciekawą propozycją może być tapeta korkowa. Jest to cienka warstwa naturalnego korka przyklejona do papierowego podkładu. Tapeta ta ma identyczne właściwości jak korek: tłumi dźwięki, jest naturalnym izolatorem termicznym i jest antystatyczna - nie przyciąga kurzu. Jest odporna na wilgoć, pleśń i grzyby. Łatwo się ją układa i zmywa zwykłymi środkami czyszczącymi. A gdy się znudzi, można ją po prostu pomalować farbą. Jeśli mamy nierówne lub popękane ściany, możemy użyć tapet tłoczonych. Są nieco grubsze od tradycyjnych papierowych czy winylowych, dzięki czemu dobrze kryją różnego rodzaju rysy i pęknięcia tynku. Składają się z dwóch warstw - wytłaczanej zewnętrznej i papierowego podkładu. Są dość wytrzymałe, nie rozciągają się i nie kurczą. Mają nierównomierną, trójwymiarową fakturę. Można je zrywać na sucho.

Coraz modniejsze stają się bordiury (lub z niemieckiego bordery). Są to wąskie pasy tapety o szerokości kilkudziesięciu centymetrów. Spełniają podobną funkcję jak listwy dekoracyjne przy układaniu płytek ceramicznych. Możemy je przyklejać w połowie wysokości ściany, w miejscu łączenia ściany z sufitem, po jej przekątnej, wokół okna czy framugi drzwi. Najczęściej odgradzają od siebie różnokolorowe kawałki tapet (np. ciemna u dołu, jasna u góry, a pomiędzy nimi bordiura). Na rynku są dostępne bordiury papierowe i zmywalne winylowe, samoprzylepne bądź klejone. Mocujemy je bezpośrednio na tapetę lub po prostu na ścianę.

Ile to kosztuje

rolka tapety korkowej ok. 70 zł;

rolka tapety flizelinowej ok. 45 zł wzorzysta i ok. 40 zł do malowania;

tapety z włókna szklanego: od ok. 7 zł za m kw.

Najnowsze tapety