Tapety

Wszystko o tapetach, jak kłaść, trendy, nowinki, dlaczego warto uzywać tapet, Tapeta jak najważniejszy element wystroju.

czwartek, czerwca 24, 2004

Tapety natryskowe

Tapety natryskoweTapeta natryskowa to rodzaj masy złożonej z naturalnych włókien bawełny, jedwabiu i celulozy, cząstek mineralnych oraz dodatków uszlachetniających - satyny i miki. Na rynku można też kupić płynne tapety z żywic syntetycznych.Tapety czy farby natryskowe są doskonałym rozwiązaniem w monotonnych, nieciekawych wnętrzach. Dzięki nim powierzchnie mogą stać się wielobarwne. Szczególnie ciekawy kontrast możemy uzyskać, pokrywając tapetą jedną część ściany na gładko, inną gruboziarniście.

Tapety natryskowe są bardzo odporne na zmywanie (te z żywic syntetycznych), na ścieranie, a także na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Redukują osadzanie się kurzu. Nie wywołują alergii.

Świetnie pokrywają nierówności ścian. Można je stosować w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, np. na klatkach schodowych, korytarzach, w budynkach publicznych, lokalach handlowych, ale i w mieszkaniach. Dekoratorzy wnętrz upiększają nimi także stare, odrapane i brzydkie grzejniki, rury, a nawet meble. Są dostępne w wielu kolorach: białe idealnie nadają się do mieszkań; pastelowe sprawdzają się w biurach czy sklepach; ostrzejsze, wielokolorowe z dodatkiem dekoracyjnego błyszczącego brokatu przeznaczone są do restauracji i dyskotek.

W handlu tapety natryskowe występują w dwóch postaciach:

jako sypka mieszanka naturalnych materiałów (spoiwa, pigmentów i różnych "śmieci": niewielkich ścinków, kłaczków i włókien tkanin, traw, patyczków) oraz

w postaci żywic syntetycznych. Te pierwsze pakowane są zazwyczaj w kilogramowe woreczki foliowe, których zawartość umożliwia pokrycie około czterech metrów kw. ściany. Tapety z żywic syntetycznych sprzedawane są w pojemnikach pięciolitrowych wystarczających na pokrycie około 20 metrów kw. powierzchni.

Tapet natryskowych ze składników naturalnych (zwanych także tynkiem japońskim) nie poleca się do nakładania w kuchniach i łazienkach (zmoczone wodą rozmywają się). Jeśli już decydujemy się na taki krok, to powinniśmy je układać powyżej linii płytek ceramicznych. Nie ma natomiast ograniczeń w przypadku stosowania tapet z żywic syntetycznych, można je kłaść we wszystkich pomieszczeniach, bo są odporne na działanie wody.

Specyficznym rodziajem tapet natryskowych jest tynk japoński.

Ma chropowatą powierzchnię. Występuje w dwóch rodzajach w zależności od ilości nałożonej masy:

grubej (przypominającej nieco fakturę koca) i

cienkiej (sprawiającej wrażenie drobniuteńkiego baranka).

Proszek z opakowania rozrabia się z wodą i od razu nakłada na ścianę za pomocą pistoletu (cienkie tynki) albo pacą z blachy nierdzewnej lub tworzywa sztucznego (grube tynki). Tapeta natryskowa wykonana tą metodą ma dobre właściwości izolacyjne i akustyczne (świetnie pochłania dźwięki). Dobrze maskuje chropowatości tynku. Uwaga! Nie można jej zmywać wodą, czyści się ją tylko na sucho.

Tapety natryskowe w postaci żywic syntetycznych rozprowadza się przez natryskiwanie gotowej masy lub w postaci płatków na ścianę uprzednio pomalowaną farbą podkładową za pomocą pistoletu do natrysku mas dekoracyjnych.

Nakładanie tapet trwa krótko; jak twierdzą specjaliści, na pokrycie mieszkania o powierzchni 50 metrów kw. wystarcza jeden dzień.


Tapety natryskowe